Masaż klasyczny /relaksacyjny
To jedna z najczęściej stosowanych technik masażu ze względu na jej szerokie spektrum zastosowań. Masaż klasyczny jest stosowany w celach leczniczych oraz relaksacyjnych, może być całościowy i obejmować wszystkie partie ciała, jak również koncentrować się na konkretnej części. Stosuje się go przede wszystkim w terapii narządów ruchowych – jest uznawany za jedną z najskuteczniejszych form terapii w tym zakresie.
Prawidłowo wykonany masaż klasyczny pozytywnie wpływa na cały organizm, pobudzając tkanki, regenerując mięśnie, czy też poprawiając ukrwienie. Umiejętnie przeprowadzony masaż pozwoli zredukować ból, rozluźnić się i poprawi samopoczucie.
Technika masażu klasycznego
Odpowiednie zastosowanie technik masażu – z właściwym naciskiem oraz prędkością sprawia, że pacjent czuje się lepiej, a jego dolegliwości bólowe, motoryczne i inne zmniejszają się. Masażysta stosuje je w odpowiedniej sekwencji, stopniowo pobudzając tkanki i powodując redukcję napięcia partii mięśniowych. Zabieg trwa ok 15-30 min do 1,5 godziny.
Wskazania
Masaż klasyczny może być stosowany przy wielu schorzeniach i dolegliwościach.
Szczególnie poleca się ten zabieg przy:
- obrażeniach ortopedycznych – przy fizjoterapii po: zwichnięciach, złamaniach, skręceniach i stłuczeniach kości oraz stawów,
- naderwanych i nadciągniętych ścięgnach,
- przykurczach, niedowładach i porażeniach – np. po wylewie,
- stanach deformacji kręgosłupa,
- intensywnych treningach sportowych i innym intensywnym wysiłku fizycznym.
Przeciwwskazania
Pośród ogólnych przeciwwskazań do zastosowania klasycznego masażu wyliczyć można dolegliwości takie, jak:
- menstruacja oraz ciąża
- nadciśnienie tętnicze
- podwyższona temperatura ciała – przekraczająca 39 stopni Celsjusza
- żylaki i stany zapalne żył
- zmiany skórne – np. mocno rozsiane wypryski ropne
- obecność krwiaków lub ryzyko wystąpienia krwawienia
Masaż leczniczy
Masaż leczniczy to rodzaj zabiegu, którego głównym celem jest poprawa stanu psychofizycznego pacjenta. Wspomaga leczenie wielu schorzeń ortopedycznych, neurologicznych oraz ginekologicznych.
Ten rodzaj masażu działa przeciwbólowo, regeneruje mięśnie, zwiększa ich sprężystość i elastyczność, niweluje napięcia oraz redukuje tkankę tłuszczową, przyspieszając metabolizm organizmu.